Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoje gogle narciarskie nie parowały. Należą do nich pasywny system wentylacji, zastosowanie piankowego podkładu oraz kontrolowanie temperatury ciała. Zaparowanie może być również spowodowane przez ekstremalne temperatury. Jeśli masz skłonność do tego problemu, powinieneś rozważyć zakup dobrze wentylowanego kasku.
Pasywny system wentylacji
Dobry kask narciarski posiada skuteczny system wentylacji. System wentylacji kieruje powietrze z dala od głowy i do kasku, a następnie uwalnia ciepło z górnej części gogli i na zewnątrz z tyłu. Zapobiega to parowaniu gogli.
Kask narciarski z systemem wentylacji jest bardziej komfortowy niż ten bez niego. Dzięki niemu można ograniczyć zaparowanie. Dodatkowo system wentylacyjny pomoże utrzymać ciepło w kasku. Gogle narciarskie są często skonstruowane z wieloma otworami wentylacyjnymi, aby umożliwić przepływ powietrza, gdy użytkownik je nosi. Niektóre gogle są również wyposażone w wentylatory, które przeciągają powietrze, co pomaga w kondensacji. Cienkie soczewki są szczególnie narażone na przenikanie ciepła, dlatego są również chronione przez pochłaniacze chemiczne.
Niektóre gogle narciarskie są wykonane z wysokiej jakości powłoką anti-fog, która chroni przed zaparowaniem. Posiadają również podwójną soczewkę, która chroni oczy przed niebezpiecznymi promieniami UV. Inne dobre cechy gogli narciarskich anti-fog to mocny system wentylacji, dwuszybowe soczewki i powłoka anti-fog.
Innym ważnym aspektem systemu wentylacji gogli narciarskich jest utrzymanie gogli wolnych od śniegu. Jest to ważne, ponieważ ciepłe, wilgotne powietrze może zetknąć się z zimną soczewką, powodując zaparowanie gogli. Zimne soczewki pochłaniają wtedy parę wodną i kondensują się w postaci kropel. Aby uniknąć zaparowania, gogle narciarskie powinny być zdejmowane po upadku. Ponadto gogli narciarskich nie należy przecierać rękawicami po upadku, ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie soczewki.
Kolejnym ważnym aspektem gogli narciarskich jest ich konstrukcja. Muszą być one na tyle wytrzymałe, aby służyły przez wiele lat. Ponadto, powinny mieć kanał termoprzewodzący, aby odprowadzać wilgoć z dala od oczu. Preferowane wcielenie tego termoprzewodzącego kanału ma szczelinowe wyloty i szewrony.
Właściwe podłoże piankowe
Podczas jazdy na nartach, konieczne jest utrzymanie gogli w suchości. Ciepło z twarzy zwiększy ilość wilgoci, która zostanie utracona z Twojej skóry, a wytworzona kondensacja zwiększy również temperaturę i wilgotność. Aby tego uniknąć, pamiętaj, aby nosić parę gogli narciarskich, które mają piankowy podkład, który nie będzie parował.
Ważne jest, aby czyścić gogle narciarskie po każdym użyciu, aby utrzymać je w dobrym stanie. Opłukanie ich zimną wodą po użyciu pozwoli na dłuższe utrzymanie pianki. Należy również pozwolić soczewkom wyschnąć na powietrzu przed ponownym włożeniem ich do gogli.
Piankowy podkład Twoich gogli narciarskich zapobiegnie ich parowaniu i zmniejszy wilgoć. Dobra pianka zapewnia, że cały obwód gogli styka się z twarzą i nie ma żadnych szczelin między pianką a twarzą. Wszelkie szczeliny pozwolą wilgoci dostać się do Twoich gogli i spowodują zaparowanie.
Innym sposobem na uniknięcie odparowania pianki jest noszenie gogli, które posiadają system wentylacji. Idealnie, gogle powinny mieć otwory wentylacyjne po obu stronach ramki. Te otwory wentylacyjne pozwalają na przepływ powietrza, jednocześnie utrzymując śnieg na zewnątrz. Możesz również zdecydować się na gogle z twardą plastikową kratką, aby utrzymać śnieg na zewnątrz.
Zarządzanie ciepłem ciała
Jeśli chcesz, aby Twoje gogle narciarskie nie parowały, powinieneś zarządzać ciepłem swojego ciała. Możesz otworzyć otwory wentylacyjne, otworzyć zamki błyskawiczne i zrzucić warstwy odzieży, aby umożliwić cyrkulację chłodniejszego powietrza wokół ciała. Upewnij się również, że Twoje gogle narciarskie mają dużo czasu na wyschnięcie.
Pierwszym krokiem jest zapewnienie suchości gogli po ich założeniu. Podczas ekstremalnych aktywności, takich jak jazda na nartach, wędrówki czy jazda na rowerze, wysuszenie gogli narciarskich może być trudne. Możesz użyć suszarki do rąk lub ściereczki z mikrofibry, aby je wysuszyć. Po zakończeniu suszenia umieść je w chłodnym miejscu z dala od ciepła.
Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że Twoje gogle narciarskie mają otwory wentylacyjne. Staraj się nie blokować tych otworów wentylacyjnych poprzez intensywne oddychanie. Zapobiegnie to zaparowaniu gogli. Staraj się również unikać śniegu i zanieczyszczeń, które mogą zablokować otwory wentylacyjne. Najnowocześniejsze gogle narciarskie z systemem zapobiegającym zaparowaniu posiadają elektroniczny system zapobiegający zaparowaniu, który działa podobnie jak funkcja odmrażania szyb samochodowych.
Używanie sprayów przeciwmgielnych
Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec parowaniu gogli narciarskich. Po pierwsze, upewnij się, że odpowiednio je wysuszysz. Zaleca się suszenie ich po dniu narciarskim poprzez wyjęcie z etui i pozostawienie na noc w suchym miejscu. Użycie chusteczek anti-fog lub szamponu dla dzieci pomoże Ci usunąć wilgoć. Możesz również użyć ściereczki z mikrofibry, aby delikatnie wytrzeć smugi.
Inną opcją jest zastosowanie sprayu przeciwmgielnego do soczewek. Ten zabieg jest często sformułowany ze środkami powierzchniowo czynnymi, które wiążą się z wodą i tworzą uszczelnienie. Zazwyczaj te substancje chemiczne można znaleźć w mydle lub szamponie. Zastosowanie tych rozwiązań zapobiegnie odparowaniu wody z gogli narciarskich, ale może być kosztowne. Łatwiejszą i tańszą alternatywą jest użycie suchych chusteczek przeciwmgielnych.
Innym sposobem zapobiegania parowaniu gogli narciarskich jest unikanie dotykania wewnętrznej soczewki gogli. Dotykanie wewnętrznej soczewki może spowodować degradację warstwy anti-fog. Celem jest zminimalizowanie ilości wilgoci, która dostaje się do gogli i zminimalizowanie różnic temperatur wewnątrz soczewki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której gogle zaparują i zepsują Twoje wrażenia z jazdy na nartach.
Gogle narciarskie powinny mieć system wentylacyjny, który pozwala na przepływ powietrza do nich. Upewnij się, że otwory wentylacyjne są drożne i że nie zasłania ich śnieg lub zanieczyszczenia. Najbardziej zaawansowany system przeciwmgielny obejmuje elektroniczny system odmgławiania, który działa jak funkcja odmrażania szyb samochodowych.
Aby uniknąć ryzyka zaparowania, ważne jest noszenie wielu warstw, aby utrzymać zrównoważoną temperaturę ciała. Zwiększy to przepływ chłodnego powietrza przez Twoje gogle. Gdy powietrze jest chłodniejsze od otaczającego Cię powietrza, znacznie szybciej odparuje nadmiar wilgoci.
Używanie getra na szyję
Podczas noszenia gogli narciarskich ważne jest noszenie getra na szyję, które jest oddychające. Zapobiega to skraplaniu się wody na soczewkach i minimalizuje zaparowanie. Kominiarka powinna mieć wizjer, aby śnieg i inne zanieczyszczenia nie zalegały w goglach. Powinien również mieć wyraźne otwory wentylacyjne, aby umożliwić dobrą wentylację. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać te otwory, aby upewnić się, że nie są one zablokowane przez śnieg i zanieczyszczenia.
Kolejną zaletą getrów na szyję jest ich wszechstronność. Niektóre modele mają kształt umożliwiający noszenie ich jako czapki lub bandany, podczas gdy inne są bardziej dopasowane jak kominiarka. Jeśli planujesz nosić getry na szyi podczas jazdy na nartach, powinieneś kupić getry z regulowanymi sznurkami, abyś mógł dopasować je do swojej głowy. Zaleca się również wybrać taką wykonaną z materiału spandex, aby nie spadała.
Kolejną zaletą getra na szyję jest to, że może chronić twarz przed wiatrem i oparzeniami słonecznymi. Wiele z tych gaiterów ma ochronę UPF i może zapobiec uszkodzeniom słonecznym na twarzy i szyi, zwłaszcza na większych wysokościach. Pomagają również zachować ciepło i chronią oczy przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi.
Kolejną zaletą noszenia getrów na szyi jest to, że pomagają one zapobiegać przedostawaniu się wilgoci z potu do oczu i zbytniemu wychłodzeniu twarzy. Chusta na szyję może również chronić uszy przed odmrożeniem, pozwalając jednocześnie na odparowanie potu ze skóry głowy. Jeśli jesteś wrażliwy na zimno, możesz wybrać dwuwarstwową osłonę szyi dla dodatkowego ciepła.
Gogle narciarskie często są przemoczone od potu i ciepła ciała. Jeśli są mokre, pozostaną nasycone przez noc i natychmiast zaparują. Należy również umieścić gogle narciarskie w miejscu, w którym wyschną.
Podobne tematy